מהי השבחה והיטל השבחה הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 

השבחה היא עליית שווי מקרקעין עקב אישור תוכנית, התרת שימוש חורג או מתן הקלה.

אישור תוכנית – השבחה מאישור תוכנית מתבצעת למשל כאשר על פי תוכנית בניין עיר ניתן לבנות בית חד משפחתי בשטח 100 מ"ר ולימים אושרה תוכנית לבנות בניין בן חמש קומות עם 9 יחידות דיור, עלות השבחה במקרה זה תיקבע כעליית שווי המקרקעין בין שתי התוכניות. אך יש פניות רבות דרך משרדי שמאי מקרקעין להפחתת היטל השבחה.

אישור שימוש חורג – יש מקרים בהם אדם מעוניין לעשות שימוש בנכס שלו בשונה ממה שנקבע בתוכנית בניין עיר (למשל לפתוח גן ילדים במקום), עליית ערך הנכס בעקבות אישור שימוש חורג זה יקבע את שווי ההשבחה.

מתן הקלה – השבחה נעשית למשל במקרה בו לאדם יש מגרש של 500 מטרים בו ניתן לבנות בית מגורים עם זכויות בנייה של 30% לקומה וסה"כ 60% (זאת אומרת 300 מ"ר).

אם הועדה המקומית מוכנה לאשר הקלה של כמה אחוזים בבנייה הרי שהוא יוכל לבנות בשטח של עוד כמה עשרות מטרים, השבחה זו מתבצעת משום תוספת הבנייה.

 

מהו היטל השבחה ?

היטל השבחה הוא תשלום חובה אותו יש לשלם עבור אישור תוכנית אשר הביאה לעליית שווי המקרקעין, היטל השבחה מותנה בעליית שווי המקרקעין משום מתן אחד מהאישורים הבאים : אישור הקלה, אישור שימוש חורג או אישור תוכנית בניין עיר.

גובה היטל השבחה הוא כמחצית מעליית השווי של המקרקעין, עליית השווי נקבעת על ידי שמאי מקרקעין מטעם הועדה המקומית ולבעל המקרקעין יש הזכות להגיש שומה נגדית עם שמאי מטעמו.

מטרת היטל השבחה היא כיסוי הוצאות הועדה המקומית העוסקת בפיתוח, תכנון ורכישה של מקרקעין לצרכים ציבוריים. ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה או הפחתת היטל השבחה

 

מתי יש פטור מתשלום היטל השבחה ?

 

מאמרים

הכנת תוכנית עסקית

הכנת תוכנית עסקית - מטרה וקבל יעד

בהכנת תוכניות עסקיות יש לקבוע לפני כל דבר אחר מהי מטרתכם בהכנת התוכנית. ייתכנו מספר מטרות שונות בהכנת תוכנית עסקית, וכל מטרה כזו גם תגדיר קהלי יעד שונים שיקראו את התוכנית שכתבתם, ויתרכזו בחלקים שונים בתוכנית זו.
מטרות אפשריות עיקריות בהכנת תוכנית עסקית הן:
•    הכנת תוכנית עסקית לצורך גיוס הון
•    הכנת תוכנית עסקית תפעולית
•    הכנת תוכנית עסקית לצורך שיפור הפעילות העסקית הקיימת
הכנת תוכנית עסקית לצורך גיוס הון
כאשר באים למלאכת הכנת תוכנית עסקית המיועדת לצורך גיוס הון חשוב לזכור שקהל היעד שיקרא את התוכנית העסקית יהיה מורכב ברובו מגורמים שהם אינם חלק מהחברה ואינם בהכרח בקיאים בתחום התוכן של העסק. 
חשוב להקפיד בהכנת תוכנית עסקית מסוג זה על – 
•    שפה בהירה, נקייה ממונחים שהם טכניים מידי לקהל הקוראים הפוטנציאלי 
•    מראה ו"לוק" מקצועי של התוכנית העסקית 
•    איזכור מקורות הסתמכות חיצוניים ואמינים
•    מתן דגש מיוחד והקפדה מיוחדת לאותם פרקים שיעוררו עניין מיוחד בקהל היעד הפוטנציאלי, לדוגמה: תקציר המנהלים, הצגת היזמים, ההנהלה וחברי מועצת המנהלים (אם הם קיימים), הפרקים הדנים בניתוחים הכספיים
הכנת תוכנית עסקית תפעולית או לצורך שיפור הפן העסקי
בהכנת תוכנית עסקית מסוג זה, מרבית הקוראים הם גורמי פנים בעסק – מנהלים, חברי הנהלה, בעלי מניות. בהכנת תוכנית עסקית מסוג זה יש להתמקד לעתים קרובות פחות בפן השיווקי ויותר בפן הפונקציונאלי של ניהול העסק עצמו.
גם כאן, חשוב להקפיד על שפה בהירה שתובן גם על ידי הקוראים שאינם בקיאים במינוח הטכני של העסק, המראה מקצועי ותקציר המנהלים. בשונה מהכנת תוכנית עסקית לצורך גיוס הון, ההתמקדות בהכנת תוכנית עסקית מסוג זה היא ההתמקדות בפן היישומי – ניתוח שוק מעמיק, האסטרטגיה העסקית הנבחרת, הפן שיווקי\מכירתי וקביעת ייעדי מכירות ריאלים  וההיבט התפעולי.
ההבדל המרכזי בין הכנת תוכנית עסקית לעסק קיים והכנת תוכנית עסקית לשיפור הפן העסקי של עסק קיים היא שבהכנת תוכנית עסקית לעסק קיים יש להדגיש את השינויים לעומת הקיים.