מהי השבחה והיטל השבחה הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 

השבחה היא עליית שווי מקרקעין עקב אישור תוכנית, התרת שימוש חורג או מתן הקלה.

אישור תוכנית – השבחה מאישור תוכנית מתבצעת למשל כאשר על פי תוכנית בניין עיר ניתן לבנות בית חד משפחתי בשטח 100 מ"ר ולימים אושרה תוכנית לבנות בניין בן חמש קומות עם 9 יחידות דיור, עלות השבחה במקרה זה תיקבע כעליית שווי המקרקעין בין שתי התוכניות. אך יש פניות רבות דרך משרדי שמאי מקרקעין להפחתת היטל השבחה.

אישור שימוש חורג – יש מקרים בהם אדם מעוניין לעשות שימוש בנכס שלו בשונה ממה שנקבע בתוכנית בניין עיר (למשל לפתוח גן ילדים במקום), עליית ערך הנכס בעקבות אישור שימוש חורג זה יקבע את שווי ההשבחה.

מתן הקלה – השבחה נעשית למשל במקרה בו לאדם יש מגרש של 500 מטרים בו ניתן לבנות בית מגורים עם זכויות בנייה של 30% לקומה וסה"כ 60% (זאת אומרת 300 מ"ר).

אם הועדה המקומית מוכנה לאשר הקלה של כמה אחוזים בבנייה הרי שהוא יוכל לבנות בשטח של עוד כמה עשרות מטרים, השבחה זו מתבצעת משום תוספת הבנייה.

 

מהו היטל השבחה ?

היטל השבחה הוא תשלום חובה אותו יש לשלם עבור אישור תוכנית אשר הביאה לעליית שווי המקרקעין, היטל השבחה מותנה בעליית שווי המקרקעין משום מתן אחד מהאישורים הבאים : אישור הקלה, אישור שימוש חורג או אישור תוכנית בניין עיר.

גובה היטל השבחה הוא כמחצית מעליית השווי של המקרקעין, עליית השווי נקבעת על ידי שמאי מקרקעין מטעם הועדה המקומית ולבעל המקרקעין יש הזכות להגיש שומה נגדית עם שמאי מטעמו.

מטרת היטל השבחה היא כיסוי הוצאות הועדה המקומית העוסקת בפיתוח, תכנון ורכישה של מקרקעין לצרכים ציבוריים. ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה או הפחתת היטל השבחה

 

מתי יש פטור מתשלום היטל השבחה ?

 

מאמרים

מדוע אנו זקוקים לשירותים של עורכי דין ?

אם אתם עומדים בפני משפט או מעוניינים לפתוח בתביעה כנגד מישהו עליכם לשכור שירות של עורכי דין.

 

יש כיום לכל תחום עורכי דין שמתמחים בו, בקיאותם וניסיונם הם אלו שיעשו את ההבדל בין משפט שינוהל בצורה מקצועית ומהירה לבין משפט מסורבל, ארוך ובעל תוצאות לא רצויות.

שכירות שירות של עורכי דין מתמחים בתחום לו אתם זקוקים היא הכרחית משום שלאדם הפשוט אין את הכלים להתמודד עם תביעות משפטיות.

 

איזה סוגים של עורכי דין ישנם ?

עורכי דין תעבורה : עוסקים בייצוג נאשמים בבית המשפט לתעבורה בכתבי אישום בגין עבירות מהירות, דוחות תנועה, תאונות דרכים, פסילות רישיון, התנהלות מול משרד הרישוי, עבירות שיכרות ועוד.

 

עורכי דין מסחרי : מלווים ומייצגים לקוחות עסקיים בתחומים כגון הסכמי טכנולוגיה, הקמה וליווי של מיזמים, דיני עבודה, פטנטים, אגודות שיתופיות ועוד.

 

עורכי דין פלילים : מייצגים נאשמים בעבירות פליליות כגון גניבה, רצח, אונס וכדומה.

 

עורכי דין גירושין : מייצגים בבתי המשפט בתחומים כגון אלימות במשפחה, הסדריי ראייה, מדור ומזונות, חזקה ומשמורת ועוד.

 

עורכי דין לפשיטת רגל : מייצגים ומייעצים בתחומים כגון איחוד תיקים, חקירת יכולת, פשיטת רגל, חייב מוגבל באמצעים, צו מאסר ועוד.

 

כמו כן יש עורכי דין אחרים רבים שעוסקים בתחומים כגון זכויות רפואיות, מקרקעין, ביטוח לאומי, גביית חובות, ירושות וצוואות ועוד.

 

כיצד בוחרים עורכי דין ?

בחירת עורכי דין בכל תחום צריכה להיעשות תוך שיקול של כל הפרמטרים הבאים :

 

  1. בחרו עורכי דין שמתמחים בתחום בו אתם צריכים שירות, ישנם עורכי דין שלא מוצאים עבודה ואז פולשים לתחומים בהם אין להם ניסיון.

בחרו עורכי דין להם יש קשרים והערכה, הם בדרך כלל יפתרו את הדברים בצורה מהירה יותר ומוערכים יותר על ידי השופטים.

 

 


  1. בחרו עורכי דין ותיקים ובעלי ניסיון שיודעים כיצד להתמודד עם התיק.
  2. שימו לב לכימיה בניכם לבין עורך הדין, הכימיה חשובה משום שמשפטים עלולים להיות ארוכים במיוחד ובהם החלטות לא פשוטות.

 

עורכי דין

עו"ד ליהיא כהן דמבינסקי