מהי השבחה והיטל השבחה הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 

השבחה היא עליית שווי מקרקעין עקב אישור תוכנית, התרת שימוש חורג או מתן הקלה.

אישור תוכנית – השבחה מאישור תוכנית מתבצעת למשל כאשר על פי תוכנית בניין עיר ניתן לבנות בית חד משפחתי בשטח 100 מ"ר ולימים אושרה תוכנית לבנות בניין בן חמש קומות עם 9 יחידות דיור, עלות השבחה במקרה זה תיקבע כעליית שווי המקרקעין בין שתי התוכניות. אך יש פניות רבות דרך משרדי שמאי מקרקעין להפחתת היטל השבחה.

אישור שימוש חורג – יש מקרים בהם אדם מעוניין לעשות שימוש בנכס שלו בשונה ממה שנקבע בתוכנית בניין עיר (למשל לפתוח גן ילדים במקום), עליית ערך הנכס בעקבות אישור שימוש חורג זה יקבע את שווי ההשבחה.

מתן הקלה – השבחה נעשית למשל במקרה בו לאדם יש מגרש של 500 מטרים בו ניתן לבנות בית מגורים עם זכויות בנייה של 30% לקומה וסה"כ 60% (זאת אומרת 300 מ"ר).

אם הועדה המקומית מוכנה לאשר הקלה של כמה אחוזים בבנייה הרי שהוא יוכל לבנות בשטח של עוד כמה עשרות מטרים, השבחה זו מתבצעת משום תוספת הבנייה.

 

מהו היטל השבחה ?

היטל השבחה הוא תשלום חובה אותו יש לשלם עבור אישור תוכנית אשר הביאה לעליית שווי המקרקעין, היטל השבחה מותנה בעליית שווי המקרקעין משום מתן אחד מהאישורים הבאים : אישור הקלה, אישור שימוש חורג או אישור תוכנית בניין עיר.

גובה היטל השבחה הוא כמחצית מעליית השווי של המקרקעין, עליית השווי נקבעת על ידי שמאי מקרקעין מטעם הועדה המקומית ולבעל המקרקעין יש הזכות להגיש שומה נגדית עם שמאי מטעמו.

מטרת היטל השבחה היא כיסוי הוצאות הועדה המקומית העוסקת בפיתוח, תכנון ורכישה של מקרקעין לצרכים ציבוריים. ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה או הפחתת היטל השבחה

 

מתי יש פטור מתשלום היטל השבחה ?

 

מאמרים

לבטל את בתי הדין לתביעות קטנות

1876917_low_resizeנציב התלונות נגד שופטים הציע לבטל את בתי המשפט לתביעות קטנות. מודאג מהעומס, הוא לא מבין למה שופט צריך לדון בתביעות של 1,500 שקל.
נציב התלונות על השופטים הגיש את הדוח השנתי וקרא לטפל בעומס על המערכת. כחלק מהפתרון, המליץ לבטל את ביהמ"ש לתביעות קטנות
נציב תלונות הציבור על שופטים, אליעזר גולדברג, קורא   לבטל את בתי המשפט לתביעות קטנות ולהעביר את הדיון בתיקים אלו לעורכי דין שיוסמכו לשם כך. הסיבה להצעתו היא העומס המוטל על מערכת בתי המשפט. "אין סיבה ששופט ידון בתיקים כאלו והאזרח יוצא ממורמר מבית המשפט", הסביר.
אליעזר גולדברג. התנהגות לא נאותה של שופט יש בה להטיל כתם על המערכת המשפטית כולה". השופט בדימוס גולדברג הגיש היום לשר המשפטים, יעקב נאמן, ולנשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, את הדוח השנתי שלו ובו, כרגיל, תלונות מוצדקות על עומס, סחבת, התבטאויות לא ראויות של שופטים ואפילו שופט שמסרב לקיים פסק דין שניתן נגדו אפילו כשנפתח נגדו תיק הוצאה לפועל.