מהי השבחה והיטל השבחה הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 

השבחה היא עליית שווי מקרקעין עקב אישור תוכנית, התרת שימוש חורג או מתן הקלה.

אישור תוכנית – השבחה מאישור תוכנית מתבצעת למשל כאשר על פי תוכנית בניין עיר ניתן לבנות בית חד משפחתי בשטח 100 מ"ר ולימים אושרה תוכנית לבנות בניין בן חמש קומות עם 9 יחידות דיור, עלות השבחה במקרה זה תיקבע כעליית שווי המקרקעין בין שתי התוכניות. אך יש פניות רבות דרך משרדי שמאי מקרקעין להפחתת היטל השבחה.

אישור שימוש חורג – יש מקרים בהם אדם מעוניין לעשות שימוש בנכס שלו בשונה ממה שנקבע בתוכנית בניין עיר (למשל לפתוח גן ילדים במקום), עליית ערך הנכס בעקבות אישור שימוש חורג זה יקבע את שווי ההשבחה.

מתן הקלה – השבחה נעשית למשל במקרה בו לאדם יש מגרש של 500 מטרים בו ניתן לבנות בית מגורים עם זכויות בנייה של 30% לקומה וסה"כ 60% (זאת אומרת 300 מ"ר).

אם הועדה המקומית מוכנה לאשר הקלה של כמה אחוזים בבנייה הרי שהוא יוכל לבנות בשטח של עוד כמה עשרות מטרים, השבחה זו מתבצעת משום תוספת הבנייה.

 

מהו היטל השבחה ?

היטל השבחה הוא תשלום חובה אותו יש לשלם עבור אישור תוכנית אשר הביאה לעליית שווי המקרקעין, היטל השבחה מותנה בעליית שווי המקרקעין משום מתן אחד מהאישורים הבאים : אישור הקלה, אישור שימוש חורג או אישור תוכנית בניין עיר.

גובה היטל השבחה הוא כמחצית מעליית השווי של המקרקעין, עליית השווי נקבעת על ידי שמאי מקרקעין מטעם הועדה המקומית ולבעל המקרקעין יש הזכות להגיש שומה נגדית עם שמאי מטעמו.

מטרת היטל השבחה היא כיסוי הוצאות הועדה המקומית העוסקת בפיתוח, תכנון ורכישה של מקרקעין לצרכים ציבוריים. ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה או הפחתת היטל השבחה

 

מתי יש פטור מתשלום היטל השבחה ?

 

מאמרים

מתי אנו זקוקים לשירותיו של עורך דין ?

 

עורך דין הוא אדם בעל השכלה משפטית גבוהה שעבר תקופת התמחות ועבר בהצלחה את כל בחינות לשכת עורכי הדין והוסמך להיות עורך דין על ידם.

אנו זקוקים לשירותיו של עורך דין כאשר אנו צריכים ייצוג משפטי, טיעון או פעולה לפני בית משפט, בוררים, בתי דין וגופים עם סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית.

שירותיו של עורך דין נחוצים גם כאשר יש לערוך מסמכים עם אופי משפטי ולייצוג אדם במשא ומתן משפטי לפני עריכת מסמך שכזה.

כמו כן עורך דין נחוץ לייעוץ וחיווי דעת משפטי ולייצוג מול גופים כמו רשם החברות, לשכת מרשם המקרקעין, משרד ההוצאה לפועל, רשם האגודות השיתופיות, רשם סימני המסחר, רשם הפטנטים והמדגמים, בתי הדין הדתיים, בתי הדין הצבאיים ועוד.

 

באיזה תחומים עוסק עורך דין ?

 


עורכי דין עוסקים בתחומים רבים ובדרך כלל כל עורך דין מתמחה בתחום מסוים ובו הוא מתמקד בעבודתו כעורך דין.

יש כיום עורך דין לכל נושא קיים בו יש צורך בייצוג משפטי, יש עורך דין פלילי שמייצג אנשים בעבירות פליליות כגון אונס, גניבות ורצח, יש עורך דין גירושין שעוסק בתחומים כגון הסכמי מזונות, משמורת ילדים ואלימות בתוך המשפחה, יש עורך דין מקרקעין שעוסק בתחום הנדל"ן ובכל הקשור בו, יש עורך דין דיני עבודה שמתמחה בתחום פיטורים, הסכמי עבודה, פגיעה בזכויות העובד וכדומה. ויש העוסקים בתחום של צו ירושה

 

כיצד בוחרים עורך דין ?

 

כיום יש עורכי דין רבים בארץ ובכל תחום התמחות תוכלו למצוא מאות עורכי דין שמתחרים זה בזה ומעוניינים לייצג אתכם, פעמים קורה גם שעורכי דין שאינם מתמחים בתחום מסוים מציעים בו שירות משום שהם מחפשים עבודה.

עורך דין חשוב לבחור קודם כל על פי ההתמחות. אם אתם זקוקים לעורך דין פלילי אל תיקחו בשום פנים ואופן עורך דין שלא מתמחה בתחום זה, לכל תחום יש מגוון פסיקות וחוקים שעורך דין חייב להיות בקיא בהם 

אם אתם בוחרים עורך דין שעובד במסגרת חברה גדולה חשוב לבדוק האם הוא זה שינהל את התיק ולא עובדים זוטרים אחרים כפי שקורה פעמים רבות, הרי אם בחרתםעורך דין על פי ותק ומוניטין אתם מעוניינים שהוא זה שיטפל בתיק.