מהי השבחה והיטל השבחה הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 

השבחה היא עליית שווי מקרקעין עקב אישור תוכנית, התרת שימוש חורג או מתן הקלה.

אישור תוכנית – השבחה מאישור תוכנית מתבצעת למשל כאשר על פי תוכנית בניין עיר ניתן לבנות בית חד משפחתי בשטח 100 מ"ר ולימים אושרה תוכנית לבנות בניין בן חמש קומות עם 9 יחידות דיור, עלות השבחה במקרה זה תיקבע כעליית שווי המקרקעין בין שתי התוכניות. אך יש פניות רבות דרך משרדי שמאי מקרקעין להפחתת היטל השבחה.

אישור שימוש חורג – יש מקרים בהם אדם מעוניין לעשות שימוש בנכס שלו בשונה ממה שנקבע בתוכנית בניין עיר (למשל לפתוח גן ילדים במקום), עליית ערך הנכס בעקבות אישור שימוש חורג זה יקבע את שווי ההשבחה.

מתן הקלה – השבחה נעשית למשל במקרה בו לאדם יש מגרש של 500 מטרים בו ניתן לבנות בית מגורים עם זכויות בנייה של 30% לקומה וסה"כ 60% (זאת אומרת 300 מ"ר).

אם הועדה המקומית מוכנה לאשר הקלה של כמה אחוזים בבנייה הרי שהוא יוכל לבנות בשטח של עוד כמה עשרות מטרים, השבחה זו מתבצעת משום תוספת הבנייה.

 

מהו היטל השבחה ?

היטל השבחה הוא תשלום חובה אותו יש לשלם עבור אישור תוכנית אשר הביאה לעליית שווי המקרקעין, היטל השבחה מותנה בעליית שווי המקרקעין משום מתן אחד מהאישורים הבאים : אישור הקלה, אישור שימוש חורג או אישור תוכנית בניין עיר.

גובה היטל השבחה הוא כמחצית מעליית השווי של המקרקעין, עליית השווי נקבעת על ידי שמאי מקרקעין מטעם הועדה המקומית ולבעל המקרקעין יש הזכות להגיש שומה נגדית עם שמאי מטעמו.

מטרת היטל השבחה היא כיסוי הוצאות הועדה המקומית העוסקת בפיתוח, תכנון ורכישה של מקרקעין לצרכים ציבוריים. ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה או הפחתת היטל השבחה

 

מתי יש פטור מתשלום היטל השבחה ?

 

מאמרים

יתרונותיו של משרד עורכי דין מול שירותיו של עו"ד עצמאי

כל אחד ואחת מאתנו, צדיקים ככל שנהיה, כנראה שלפחות פעם בחיים נזדקק לשירותיו של עורך דין. טעות בירוקרטית, תביעה קנטרנית במסגרת ריב שכנים או חס וחלילה תביעת נזיקין או גירושין רחמנא לצלן, אנו חייבים ייעוץ וליווי משפטי על מנת שלא לצאת מן ההליך המשפטי כאשר ידינו על התחתונה.

לאחר שהשלמנו עם רוע הגזירה, נשאלת השאלה לאיזה משרד עורכי דין נפנה בעת צרה. למעשה ההחלטה העקרונית הראשונה שצריך לקבל היא האם לפנות לעו"ד עצמאי או למשרד של מספר עו"ד שפועלים יחדיו. אמנם הנטייה הטבעית היא לפנות לעו"ד עצמאי שנתפס כמי שיעניק יחס יותר אישי ואמור להית גם יותר זול, לפחות בשלב הבירור הראשוני לגבי הסיכוי והסיכון של התיק. אבל בדיקה מעמיקה תגלה כי הבחירה החכמה תהייה דווקא בכיוון של משרד עורכי דין. שכן, גם אם העלות גבוה יותר, הרי שעצם הפניה לצוות של משפטנים תניב מספר חוות דעת שהשקלול שלהן יספקו לנו תמונת מצב שלמה יותר לגבי הסוגיה המשפטית שעל הפרק.

חלית, נפגעת?

כמובן שכל מקרה יש לבחון לגופו של עניין, אבל כמעט בכל פרמטר שנבדוק, לצוות המשפטי יהיה יתרון עלפני המשפטן הבודד. כך למשל במידה ונפגענו בעת מילוי תפקידנו ואנו נאבקים על קבלת פיצויים, נבחר בשירותיו של עו"ד תאונות עבודה, אשר יסייע בעדנו לזכות בתביעה ולשוב לחיים תקינים. בעוד שעו"ד בודד ייאלץ להתמודד מול צוותים משומנים ומיומנים היטב של חברות ביטוח אימתניות בד בבד עם טיפול בשאר הלקוחות, הרי שלצוות של המשרד שאליו נפנה יהיו על פי רוב מספיק עובדים על מנת להעניק את מלוא תשומת הלב הנדרשת כמו גם הכוחות לעמוד ולהשיב מאבק משפטי כשווים מול שווים מול אותם נציגים של הגופים המבטחים.

קבלת חוות דעת ממשרד עורכי דין

דוגמא נוספת ניתן לראות בתחום של תאונות הדרכים שבו על פי הסטטיסטיקה כל אחד מאתנו היה מעורב לפחות פעם אחת בחייו. עו"ד תאונות דרכים שפועל לבדו תמיד יהיה טרוד במספר תיקים לנוכח המודל העסקי שלו, שעל פיו, ככל שהוא ייצג יותר תיקים כך הוא יגדיל את הרווחים. משרד עו"ד המתמחה בתביעות ביטוח לאומי עקב תאונות דרכים מנגד, שוב ייהנה מהיתרון של יותר מוחות שמעורבים הן בבניית קו ההגנה/תביעה וכן בפניות הנדרשת על מנת להעניק ייצוג הולם שבסופו של יום גם יותר משתלם. ממש כמו שמקבלים חוות דעת נוספת במקרים רפואיים שחשובים לנו, כך באמצעות העבודה עם משרד של עורכי דין ניתן לקבל מספר חוות דעת. ידוע כי אף עורך דין לא יתחייב כי הוא יכול להשיג לנו הרשאה או זיכוי (תלוי בתיק), אלא רק להעריך האם יש קייס ומהם הסיכויים. מכאן שלכל חוות דעת בנדון יש משקל.

לא נותר אלא לסיים בהסכמה עם דברי חכמים, כי טובים השניים מן האחד.