מהי השבחה והיטל השבחה הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 

השבחה היא עליית שווי מקרקעין עקב אישור תוכנית, התרת שימוש חורג או מתן הקלה.

אישור תוכנית – השבחה מאישור תוכנית מתבצעת למשל כאשר על פי תוכנית בניין עיר ניתן לבנות בית חד משפחתי בשטח 100 מ"ר ולימים אושרה תוכנית לבנות בניין בן חמש קומות עם 9 יחידות דיור, עלות השבחה במקרה זה תיקבע כעליית שווי המקרקעין בין שתי התוכניות. אך יש פניות רבות דרך משרדי שמאי מקרקעין להפחתת היטל השבחה.

אישור שימוש חורג – יש מקרים בהם אדם מעוניין לעשות שימוש בנכס שלו בשונה ממה שנקבע בתוכנית בניין עיר (למשל לפתוח גן ילדים במקום), עליית ערך הנכס בעקבות אישור שימוש חורג זה יקבע את שווי ההשבחה.

מתן הקלה – השבחה נעשית למשל במקרה בו לאדם יש מגרש של 500 מטרים בו ניתן לבנות בית מגורים עם זכויות בנייה של 30% לקומה וסה"כ 60% (זאת אומרת 300 מ"ר).

אם הועדה המקומית מוכנה לאשר הקלה של כמה אחוזים בבנייה הרי שהוא יוכל לבנות בשטח של עוד כמה עשרות מטרים, השבחה זו מתבצעת משום תוספת הבנייה.

 

מהו היטל השבחה ?

היטל השבחה הוא תשלום חובה אותו יש לשלם עבור אישור תוכנית אשר הביאה לעליית שווי המקרקעין, היטל השבחה מותנה בעליית שווי המקרקעין משום מתן אחד מהאישורים הבאים : אישור הקלה, אישור שימוש חורג או אישור תוכנית בניין עיר.

גובה היטל השבחה הוא כמחצית מעליית השווי של המקרקעין, עליית השווי נקבעת על ידי שמאי מקרקעין מטעם הועדה המקומית ולבעל המקרקעין יש הזכות להגיש שומה נגדית עם שמאי מטעמו.

מטרת היטל השבחה היא כיסוי הוצאות הועדה המקומית העוסקת בפיתוח, תכנון ורכישה של מקרקעין לצרכים ציבוריים. ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה או הפחתת היטל השבחה

 

מתי יש פטור מתשלום היטל השבחה ?

 

מאמרים

תביעה ייצוגית

IMG_885333עמותת "ידיד" הגישה בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסכום של 588 מליון ש"ח נגד חברות ועמותות הסיעוד אינן משלמות את כל השכר המגיע לעובדות
לבית הדין האיזורי לעבודה בירושלים הוגשה היום תביעה ייצוגית על ידי עמותת "ידיד" התובעת לחייב 20 חברות ועמותות סיעוד הפועלות ברחבי הארץ לשלם  לעובדיהם ובמיוחד לעובדותיהן, תשלום עבור זמן העבודה שהן "מבזבזות" בנסיעה ממטופל אחד למישנהו.
כתב התביעה שהוגש ע"י עורכי הדין אסף פינק ונועם צוקר ממשרד עו"ד יעקב פינק, מופנה אל חברות ועמותות סיעוד  שונות וביניהן הגדולות במשק כמו: א.ש. סיעוד ורווחה, אתגר משאבי אנוש, דנאל (אדיר יהושע), מנפאואר קר, מתן שרותי בריאות, עמלסיעודית, או.ר.ס שירותי רפואה 2001, טיפולית שרותי סיעוד, א.מ. מתן סיעוד וכח אדם (1988),  דינה - קר סיעוד וכח אדם, מטב עמותה לשרותי טיפול ורווחה, א. גולדמן חברה לשרותי כח אדם,  אשד מ.ג., אלסן אסיף, מ.ס.ד חיפה חברה למסחר, מירב חברה לשרותי סיעוד (1998), מתן חן שירותי סיעוד, שבח שרותי סעוד ורווחה, "בבית" שירותי עזרה לקשיש בביתו, לב זהב - שירותי סיעוד ורווחה.
החברות והעמותות הנתבעות מטפלות בכשני שלישים ממקבלי קצבת סיעוד, שהינם בין 80,0000 ל100,000 מטופלים והקבוצה אותה מייצגת "ידיד" מונה  כ-35,000 עובדות סיעוד. סכום התביעה הינו 588 מיליון שקלים חדשים.
התובענה עוסקת בהפרת חוקי העבודה על ידי חברות הסיעוד ונטען בה כי חברות הסיעוד אינן משלמות למטפלי ומטפלות הסיעוד המועסקים על ידן תשלום בגין פרק הזמן במהלך יום העבודה, אשר בו נמצאים מטפלים אלו במעבר ממטופל אחד למטופל אחר.
לדברי עו"ד אסף פינק ועו"ד ורדית דמרי מדר, מנהלת המחלקה המשפטית בעמותת "ידיד", מדובר בהפרה גסה ושיטתית של חוקי וכללי משפט העבודה, אשר נקבעו הן בחקיקה והן בפסיקות בתי הדין לעבודה. חמורה שבעתיים העובדה כי הפרה זו נעשית על גבן של עובדות אשר ברובן חסרות מודעות לזכויותיהן כעובדות ובוודאי חסרות יכולת עמידה מול ארגוני הסיעוד המעסיקים אותם.
"יובהר", כך נכתב בתביעה  "כי מדובר על שאלה משפטית ברורה שאיננה משתמעת לשתי פנים – עובד המצוי במהלך יום עבודה זכאי לתשלום עבור כל  הזמן בו הוא מצוי בעבודה בין אם מדובר בזמן בו נמצאת המטפלת אצל המטפל ובין אם מדובר על הזמן בו המטפלת מצויה בדרך למטופל הבא.
על אף זאת בוחרות המשיבות, להתעשר על גבן של המטפלות המשתכרות ברובן המוחלט שכר מינימום וללא תשלום זה אף פחות משכר מינימום. המשיבות מתעשרות על גבן של המטפלות – ואין כל דרך אחרת לתאר הפרה שיטתית זו של חוקת העבודה."
עוד נאמר בכתב התביעה כי "המבקשת (עמותת "ידיד") סבורה כי מדובר בהפרת חוק שיטתית, ועל פניותיה של המבקשת לכל אחת ואחת מהמשיבות בדרישה לשלם לעובדיהן עבור שעות אלו – בחרות המשיבות להמשיך ולהפר את החוק.
מעבר להפרת חוקת העבודה סבורה עמותת "ידיד" כי מדובר במקרה של אפליה בעבודה על רקע גיל ועל רק מין שכן מעל 94% מהמטפלות הינן נשים מבוגרות המצויות במעמד המאפשר למעסיקיהן לנצל אותן."
עוד נטען בכתב התביעה כי "כי למיטב ידיעת המבקשת (עמותת "ידיד") , תופעת אי התשלום בגין זמן המעבר משותפת לכלל הגופים המעניקים שירותי סיעוד ביתי, חברות כעמותות. המשיבות בבקשה זו הן אלה אשר למבקשת נודע באופן ודאי וחד משמעי כי הן אינן משלמות בגין זמן המעבר. המבקשת שומרת לעצמה את הזכות לתקן בקשה זו ולהוסיף נתבעות נוספות לפי הצורך.
ידיד מזמינה עובדות נוספות אשר נפגעו ע"י מעבידיהן ואינן מקבלות תשלום עבור הזמן בו הן מצויות בנסיעה ממטופל אחד לשני להעביר אליה את פרטיהן.